Zasada Pareto w IR?

Czy jest zasada Pareto? Najkrócej rzecz ujmując – 80% naszych dokonań i rezultatów pochodzi jedynie z 20% naszych starań i wysiłków. Czy zatem zasada wdrożona przez włoskiego ekonomistę Wilfredo Pareto ponad 100 lat temu ma przełożenie na relacje inwestorskie?

Na wstępie trochę historii – Pareto w 1897 r. sformułował swoją zasadę i oparł ją na jasnym i klarownym założeniu: 80% efektów wywołane jest przez 20% przyczyn. Przykładowo, 20% klientów generuje 80% dochodów przedsiębiorstwa, 20% błędów wygeneruje 80% wypadków itd.

Czy zasadę Pareto możemy przełożyć na działania IR? Owszem, jak najbardziej!

Zastanówmy się nad następującym hipotetycznym case’m:

Twój przełożony zleca Ci przygotowanie strategii prowadzenia działań IR na zbliżający się rok. Zbliża się listopad, ustalasz z nim termin na początek grudnia. Traktujesz powyższe zadanie jak priorytet, poświęcasz mu większość swojego czasu. Wszystkie poboczne projekty odsuwasz na boczny tor – no, prawie wszystkie, gdyż terminowość w publikowaniu informacji poufnych oraz reszty raportów bieżących nie przestaje obowiązywać, nawet gdy wykonujesz tak ważne i czasochłonne zadanie.

Prace nad strategią zajmują Ci większość miesiąca. Kilka dni przed terminem oddajesz gotowy dokument przełożonemu – ten dziękuję ci i informuje, iż w ciągu kilku następnych dni wyznaczy termin dłuższego spotkania z Tobą i omówienia najciekawszych punktów strategii. Mówi, że chce mieć jasny  i klarowny obraz przed pełnym wdrożeniem niniejszego dokumentu. Zgadzasz się z tym w stu procentach. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, tylko czekać.

Czekasz dzień, dwa. Tydzień. Dwa tygodnie.

Odzewu brak. W międzyczasie nadrabiasz inne podstawowe obowiązki IR-owca, które lekko zaniedbałeś z powodu pracy nad strategią.

Odzewu ze strony szefa nadal brak. Postanawiasz nie zostawiać sprawy i podczas referowania innej przypominasz się w sprawie strategii. Otrzymujesz wymijającą odpowiedź, iż na razie nie będzie to firmie do niczego potrzebne i wstrzymujemy całą procedurę aż do odwołania

I jeszcze coś – dodaje Twój szef. Te dwa raporty bieżące, które wysłałeś w  październiku, były naprawdę świetne. Na ostatniej konferencji IR, z której właśnie wróciłem pokazywali je jako modelowe i wzorowe dla innych specjalistów IR. Świetnie, gratuluję, premia Cię nie ominie.

Podsumujmy – dwa raporty bieżące. W sumie rutynowa praca, może nawet trochę odtwórcza. Masz doświadczenie, nie zabierze Ci to więcej niż kilkadziesiąt minut na jeden, gdyż spółkę znasz na wylot, nie omija Cię żadna istotna informacja. Jeżeli kluczowych informacji nie ma w Twoim dziale, dotarcie do nich to dla Ciebie z reguły kwestia jednego maila bądź telefonu. Błahostka. Ale dzięki Twemu doświadczeniu twoja rutyna została doceniona i nagrodzona. Ktoś jest zadowolony z Twojej pracy. To, co robisz, ma sens!

Z drugiej strony: strategia – ponad miesiąc wytężonej pracy. Nie tylko Twojej, ale i innych działów w firmie. Zestawień, analiz, wykresów, budżetowania miesiąca, kwartału, półrocza. Kilku międzydziałowych narad, urozmaiconych prezentacjami. Zapytań ofertowych w celu ustalenia potencjalnych cenowych widełek na usługi firm, które miały być wykorzystane w działaniach IR w zbliżającym się roku. Duża odpowiedzialność, ale i arcyciekawe zadanie.

Ostateczny efekt wyniósł zero.

Zatem zasada Pareto? Przecież na tym skorzystałeś. Finansowo,  z pewnością. Ale… Zróbmy mały rachunek zysków i strat:

  • zmarnowałeś czas i Twój wysiłek na coś, co nie zostanie wdrożone w najbliższej przyszłości – minus!
  • czegoś się jednak dzięki temu nauczyłeś – plus!
  • mogłeś zrealizować zupełnie inne wartościowe zadanie (np. tą prezentację inwestorską, którą obmyślasz od dłuższego czasu) – minus!
  • jednak dzięki temu branża ma ciekawego case’a na wortal czy szkolenie – plus!

Ostatecznie przecież nie zmarnowałeś tego czasu, czyż nie? Cały czas działałeś w obszarze IR.

Zatem – always look on the bright side of life 🙂

Grzegorz Surma

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 4 =