Początek nowego roku to dla spółek (których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) okres deklaracji co do raportów okresowych. Do końca stycznia są zobligowane do poinformowania rynku, w jakich terminach będą publikować swoje raporty. Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku?
Czeka nas kilka istotnych zmian, związanych ze znowelizowanym „Rozporządzeniem Ministra Finansów zmieniającym rozporządzenie w sprawie informacji bieżących i okresowych (…) z 25 maja 2016 r.”. Co przed nami?
§ 101
„1. Raport kwartalny i skonsolidowany raport kwartalny przekazuje się jednocześnie, w dniu określonym przez emitenta w raporcie bieżącym, o którym mowa w § 103, nie później jednak niż w terminie 60 dni od dnia zakończenia kwartału roku obrotowego, którego dotyczy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
Co do paragrafu 103, nie uległ on zmianie i dalej mamy czas do zakończenia pierwszego miesiąca danego roku obrotowego na publikację raportu bieżącego z datami raportów okresowych. Termin na publikację wspominanych raportów wynosi 60 dni od zakończenia kwartału, uległ więc wydłużeniu o ponad dwa tygodnie (poprzedni zapis Rozporządzenia mówił o 45 dniach, prócz raportu za ostatni kwartał roku obrotowego – termin na jego publikację wynosił 60 dni)
2. Emitent nie ma obowiązku przekazywania raportu kwartalnego i skonsolidowanego raportu kwartalnego za drugi i ostatni kwartał roku obrotowego, z wyjątkiem emitenta będącego funduszem.”,
Fakultatywność publikacji raportu za IV kwartał jest dalej zachowana, jednakże:
– uchylono § 102, którzy mówił o obowiązku publikacji raportu za IV kwartał, jeżeli emitent nie zamierzał opublikować raportu rocznego w terminie 80 dni od daty zakończenia roku obrotowego. Emitent zatem może wcale nie publikować raportu za IV kwartał, a raport roczny opublikować do końca kwietnia bez żadnych konsekwencji prawnych ze strony nadzorcy. § 101 ust. 9 (mówiący o czteromiesięcznym terminie na publikację raportu rocznego) pozostał bez zmian.
Oczywiście, polecalibyśmy mocno się zastanowić nad publikowaniem raportu w ostatnim możliwym terminie, by nie podnosić ciśnienia naszym inwestorom i pozostałym interesariuszom. Nie zapominajmy również o kwestii wizerunku emitenta.
Konsekwencje kolejnej ze zmiany terminów na publikację mogliśmy dostrzec już w połowie 2016 r., gdy spora grupa emitentów przesuwała termin publikacji swego raportu półrocznego z sierpnia na końcówkę września. Jak brzmi wspomniany ust. 7 § 101?
„7. Raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny przekazuje się jednocześnie, w dniu określonym przez emitenta w raporcie bieżącym, o którym mowa w § 103, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od dnia zakończenia półrocza roku obrotowego, którego dotyczy. Raport półroczny i skonsolidowany raport półroczny jest przekazywany wyłącznie za pierwsze półrocze danego roku obrotowego.”,
Podsumowując – nie sądzę, by wielu emitentów zdecydowało się na publikację raportu okresowego za ostatni kwartał roku obrotowego, gdy zyskali taką możliwość. Oczywiście, nacisk społeczności inwestorów i polityka informacyjna spółki ma również znaczenie, ale… fakt jest faktem. Raportów będzie zapewne mniej. A działy IR będą mogły udać się częściej na sierpniowe urlopy, które do tej pory w branży były dosyć rzadkim zjawiskiem J Czy wprowadzone zmiany okażą się ruchem w dobrą stronę – czas pokaże. Mimo że sam negatywnie oceniam trzymiesięczny termin na publikację raportu półrocznego (dla odbiorcy to zdecydowanie za długo), branża może mieć inne zdanie..
Grzegorz Surma