Rok 2015, czyli cisza przed MAR-owską burzą…

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, a rok 2015 powoli zbliża się ku końcowi. Jak najlepiej można go scharakteryzować w naszej branży? Cisza przed burzą. MAR-owską burzą….

MAR

To najważniejsze zagadnienie, które zdominowało drugą połowę 2015 roku. Coraz większa ilość emitentów zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co niesie za sobą zmiana, która wejdzie w życie 3 lipca 2016 r. Ci najbardziej zapobiegawczy już rozpoczęli pracę nad stworzeniem nowych, bądź całkowitym przemodelowaniem starych procedur sprawozdawczych. W epoce MAR to właśnie dobrze funkcjonujące procedury mogą okazać się jednym z największych atutów przewidujących emitentów. Nie jest jeszcze za późno, by rozpocząć działania w tym zakresie.  Może je prowadzić na własną rękę, albo korzystając z merytorycznego wsparcia zewnętrznych doradców – np. Wortalu Relacji Inwestorskich J

Pamiętajmy jednak, iż skutecznego mechanizmu sprawozdawczego nie zbudujemy w tydzień, ani w dwa tygodnie. Ba, nawet miesiąc jest zbyt krótkim terminem. I tutaj wielkie słowa uznania należą się poniższej organizacji:

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Rok 2015 to wielka praca Stowarzyszenia nad popularyzowaniem nowych unijnych Dyrektyw i Rozporządzenia MAR. Od tego roku Wortal intensywnie współpracuje z SEG-iem. Stawiam tezę, iż ta emitencka organizacja w ostatnich miesiącach uczyniła najwięcej w kwestii edukacji, merytoryki oraz przyciągnięcia uwagi emitentów w kwestii nadchodzącej prawnej rewolucji. Za najbardziej wartościowe wydarzenie związane z MAR-em uznaję listopadową konferencję Stowarzyszenia „Raportowanie informacji cenotwórczych w rozumieniu MAR” (TUTAJ znajdziecie relację z tego wydarzenia).

Zmiany w „Ustawie o ofercie (…)”

W grudniu 2015 r. ponownie skierowano do Sejmu projekt zmiany „Ustawy o ofercie publicznej”, który wprowadza m.in. wprowadza ogromne sankcje za niewłaściwe wykonywanie obowiązków informacyjnych: 10 milionów Euro dla emitentów i po 2 miliony Euro dla członków zarządów i rad nadzorczych. Trudno jednoznacznie wyrokować, kiedy wejdą one w życie – zależy to od działań obecnej koalicji, jednakże można założyć późną wiosnę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nastąpi to przed wejściem w życie Rozporządzenia MAR. Tak kompletnie oderwana od realiów polskiego rynku kapitałowego wysokość sankcji już jest groźnym memento dla tych, którzy MAR potraktują po macoszemu, zgodnie z filozofią „jakoś to będzie”….

Stare chińskie porzekadło mówi „obyś żył w ciekawych czasach”. Dla polskiego rynku kapitałowego za kilka miesięcy nadejdą czasy wyjątkowo ciekawe…

Grzegorz Surma

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =