Rok 2015, czyli cisza przed MAR-owską burzą…

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, a rok 2015 powoli zbliża się ku końcowi. Jak najlepiej można go scharakteryzować w naszej branży? Cisza przed burzą. MAR-owską burzą….

MAR

To najważniejsze zagadnienie, które zdominowało drugą połowę 2015 roku. Coraz większa ilość emitentów zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co niesie za sobą zmiana, która wejdzie w życie 3 lipca 2016 r. Ci najbardziej zapobiegawczy już rozpoczęli pracę nad stworzeniem nowych, bądź całkowitym przemodelowaniem starych procedur sprawozdawczych. W epoce MAR to właśnie dobrze funkcjonujące procedury mogą okazać się jednym z największych atutów przewidujących emitentów. Nie jest jeszcze za późno, by rozpocząć działania w tym zakresie.  Może je prowadzić na własną rękę, albo korzystając z merytorycznego wsparcia zewnętrznych doradców – np. Wortalu Relacji Inwestorskich J

Pamiętajmy jednak, iż skutecznego mechanizmu sprawozdawczego nie zbudujemy w tydzień, ani w dwa tygodnie. Ba, nawet miesiąc jest zbyt krótkim terminem. I tutaj wielkie słowa uznania należą się poniższej organizacji:

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Rok 2015 to wielka praca Stowarzyszenia nad popularyzowaniem nowych unijnych Dyrektyw i Rozporządzenia MAR. Od tego roku Wortal intensywnie współpracuje z SEG-iem. Stawiam tezę, iż ta emitencka organizacja w ostatnich miesiącach uczyniła najwięcej w kwestii edukacji, merytoryki oraz przyciągnięcia uwagi emitentów w kwestii nadchodzącej prawnej rewolucji. Za najbardziej wartościowe wydarzenie związane z MAR-em uznaję listopadową konferencję Stowarzyszenia „Raportowanie informacji cenotwórczych w rozumieniu MAR” (TUTAJ znajdziecie relację z tego wydarzenia).

Zmiany w „Ustawie o ofercie (…)”

W grudniu 2015 r. ponownie skierowano do Sejmu projekt zmiany „Ustawy o ofercie publicznej”, który wprowadza m.in. wprowadza ogromne sankcje za niewłaściwe wykonywanie obowiązków informacyjnych: 10 milionów Euro dla emitentów i po 2 miliony Euro dla członków zarządów i rad nadzorczych. Trudno jednoznacznie wyrokować, kiedy wejdą one w życie – zależy to od działań obecnej koalicji, jednakże można założyć późną wiosnę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nastąpi to przed wejściem w życie Rozporządzenia MAR. Tak kompletnie oderwana od realiów polskiego rynku kapitałowego wysokość sankcji już jest groźnym memento dla tych, którzy MAR potraktują po macoszemu, zgodnie z filozofią „jakoś to będzie”….

Stare chińskie porzekadło mówi „obyś żył w ciekawych czasach”. Dla polskiego rynku kapitałowego za kilka miesięcy nadejdą czasy wyjątkowo ciekawe…

Grzegorz Surma

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 6 =