Rada uszyta na miarę – kilka refleksji po „Forum Rad Nadzorczych”.

Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu Piotra Rybickiego, podsumowującym warszawską konferencję „Forum Rad Nadzorczych” (16 marca 2016 r.)

16 marca 2016 r. miałem przyjemność uczestniczyć w dorocznej Konferencji „Forum Rad Nadzorczych”, organizowanej przez PwC. Na wydarzenie przybyła pokaźna liczba uczestników, co było efektem ciekawej agendy imprezy oraz interesujących gości. Warto jednak podkreślić, iż w drugiej części konferencji  (poświęconej zagadnieniom digitalizacji) frekwencja była znacznie niższa.

Ale po kolei…

Na szczególną uwagę zasługiwał panel „Rada Nadzorcza – właścicielski punkt widzenia”, w którym poznaliśmy wiele ciekawych spostrzeżeń i poglądów na radę nadzorczą z różnych punktów widzenia właścicielskiego (prywatny/państwowy – większościowy/mniejszościowy). Na mnie szczególne wrażenie wywarły słowa przedstawiciela ING PTE – Pani Wiceprezes doskonale czuje miejsce rady nadzorczej i jeżeli taki model jak został przedstawiony przez prelegentkę jest stosowany w ich przypadku – chwała im!

W dalszej części członkowie rad nadzorczych zostali zapoznani z nowymi regulacjami dotyczącymi zmian w raportowaniu. Czasu nie zostało zbyt wiele – Rozporządzenie MAR wchodzi w życie w pierwszych dniach lipca! Prelegenci wskazali ponadto na zwiększenie zadań stawianych radom nadzorczym za pośrednictwem Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Po przerwie wysłuchaliśmy kilku słów o digitalizacji. Niestety można było odnieść wrażenie, iż temat jest trochę „obok” członków rad nadzorczych. Nie tylko mniejsza ilość uczestników, ale również podejście do zagadnienia (digitalizacja – moda czy trend?) wskazuje, że spojrzenie 40-, 50- i 60-latków na digitalizację jest jednak trochę archaiczne. Ale dobrze, że taki temat się pojawił – bo otwiera oczy na różne zagadnienia.

Na duży minus należy zapisać fakt, iż zaproszony zagraniczny gość wygłosił tylko 23 minutowy wykład. Zdecydowanie za mało!

PwC corocznie (tym razem przy okazji Konferencji) opublikowało raport o radach nadzorczych. Warto poczytać.

Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 13 =