Odrodzenie Króla

Jeszcze tli się ogień po tym jak 17 stycznia 2013 r. odwołano Ludwika Sobolewskiego z funkcji prezesa GPW. 2 lipca 2013 r. (według doniesień rumuńskich mediów) obejmie on stanowisko prezesa na giełdzie w Bukareszcie. Sobolewski czeka jeszcze na akceptację ze strony rumuńskiego nadzoru finansowego. Jego kadencja będzie trwała cztery lata. Strona rumuńska liczy na to, że Sobolewski przyspieszy rozwój ich rynku. Przez ostatnie kilka miesięcy bowiem nie miała ona zarządzającego.

Giełda w Bukareszcie została powołana w 1995 roku. Jest na niej notowanych 79 spółek, o łącznej kapitalizacji ponad 21 mld euro, zaś dla porównania – na naszej rodzimej giełdzie notowane są 442 spółki o łącznej kapitalizacji ok. 725 mld zł. Według byłego Prezesa GPW, Bucharest Stock Exchange wymaga wielu zmian, podobnie jak kiedyś GPW i w tym przypadku jest bardzo wiele do zrobienia. Można powiedzieć, że Rumuńska giełda ma potencjał rozwojowy ale z samego „szkieletu” trzeba powoli stworzyć silną konstrukcję.          

Jestem przekonany, że p. Sobolewski świetnie poradzi sobie z nowym wyzwaniem. Otrzymał od Rumunów swoje „nowe królestwo” i będzie nim rządził przez najbliższe cztery lata.

Dla samego rumuńskiego rynku kapitałowego obsadzenie na prezesa „naszego człowieka”, jest w moim odczuciu bardzo dobrym posunięciem. Można Sobolewskiemu wiele zarzucić, ale dla niego Bucharest Stock Exchange jest przede wszystkim bardzo dużym wyzwaniem i pokazaniem wszystkim, że naprawdę jest dobrym specjalistą.     

Z perspektywy IR-owca, obsadzenie na stanowisko prezesa rumuńskiej giełdy Polaka nie ma tą chwilę większego znaczenia, jednak należy bardzo uważnie śledzić jego posunięcia.

Podobno zemsta najlepiej smakuje na zimno. Pytanie czy do niej dojdzie? Czy Sobolewski będzie wstanie rozwinąć Bucharest Stock Exchange, a może również zostanie odwołany jak jego rumuński poprzednik za brak efektywności? Czas pokaże jakie rządy wprowadzi na nowym rynku? Czy wyciągnął wnioski z błędów popełnionych w Polsce? A może będzie to jak giełdowa „Gra o tron” – „Winter is Coming”…?

Piotr Murjas

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × one =