NewConnect Convention Catalyst Bond Congress 2012 – nasza relacja

30 sierpnia 2012 r. minęła piąta rocznica powstania rynku równoległego New Connect. W związku z tą okrągłą datą ostatniego dnia sierpnia w Warszawie odbyła się piąta edycja New Connect Convention Catalyst Bond Congress.

Impreza o charakterze informacyjno- edukacyjnym miała na celu przybliżyć, czym jest rynek New Connect oraz rynek obligacji Catalyst. W tym roku organizatorzy pokusili się o pewne podsumowanie tego co do tej pory wydarzyło się na obu rynkach. Warto powiedzieć, iż dzieje się na nich bardzo dużo, gdyż New Connect jest obecnie najbardziej prężnie rozwijającym się rynkiem się w Europie Środkowo – Wschodniej.

Notowanych jest na nim obecnie już ponad 400 spółek. Grono to stale się powiększa, czego przykładem były kolejne debiuty trzech spółek w czasie tej piątkowej konwencji (w tym m.in. Prymus S.A., oraz Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap S.A.).

Dużą część konwencji zajęło przedstawienie rynku obligacji Catalyst. To jeszcze w miarę młode „dziecko” Giełdy Papierów Wartościowych i w tej chwili cieszy się jeszcze małą popularnością, ale w ocenie ekspertów rynek ten jest jak najbardziej rozwojowy.

Podczas samej konwencji w trakcie paneli dyskusyjnych poruszano tematy związane z przyszłością obu rynków, w tym: potencjalnych kierunkach rozwoju czy rozważań nt. nowych debiutów zagranicznych spółek. Za przykład posłużyły czeskie spółki, które w coraz większej ilości pojawiają się na NewConnect. Zwrócono też uwagę na firmy z Ukrainy – eksperci podkreślali, że to państwo powinno być interesującym kierunkiem ekspansji dla rynku NewConnect.

W czasie jednego z paneli poruszono ważny temat dotyczący obligacji miejskich notowanych na Catalyst. W trakcie dyskusji przedstawiono interesującą koncepcję finansowania miejskich inwestycji poprzez emitowanie przez miasto obligacji, które mogą być obecne na rynku Catalyst. To warta uwagi alternatywa dla władz miejskich, które w ten sposób mogą uniknąć zbytniego zakredytowania miejskiego budżetu.

W trakcie konwencji można było odwiedzić stoiska przygotowane przez wystawców m.in. firmy notowane na NC (w tym m.in. Orzeł S.A., Elemental Holding S.A., Fly.pl), oraz autoryzowanych doradców a także inne firmy związane z branżą. Zarówno potencjalni, jak i aktualni inwestorzy mieli możliwość spotkania z przedstawicielami spółek, jak i członkami zarządów. Uczestnicy zyskali okazję do dyskusji nt. samej konwencji oraz wymiany doświadczeń związanych z inwestycjami na NewConnect czy Catalyst.

Podczas panelu kończącego konwencję dyskutowano na temat przyszłości oraz kierunków rozwoju obu rynków. Wszyscy rozmówcy byli zgodni, że przed podmiotami związanymi z rynkiem NewConnect oraz Catalyst dużo pracy, która docelowo przełoży się na ich jak najlepszy rozwój.

Hucznym podsumowaniem oficjalnej części był koncert zespołu T.Love.

Ilość osób przybyłych na tę konwencję świadczy o tym, że zapotrzebowanie na takie imprezy jest coraz większe. Inwestorzy chcą wiedzieć jak najwięcej, dlatego tak ważne jest ich edukowanie i informowanie oraz regularny udział spółek giełdowych w tego typu wydarzeniach. Możliwość osobistego spotkania z zarządami i osobami odpowiedzialnymi za komunikację z rynkiem kapitałowym jest bardzo ważna z punktu widzenia osób, poświęcających swoje fundusze.

Jarosław Klimczak

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 7 =