Mindomo.com – serwis wart uwagi IR-owca

W codziennej pracy IR-owiec z reguły wykorzystuje wiele programów i internetowych aplikacji. Artykuł, który właśnie czytacie inauguruje nasz nowy cykl „serwisy przydatne specjaliście IR”. Zaczynamy od mindomo.com, bardzo dobrego narzędzia do tworzenia mind mappingowego (co ważne, serwis jest darmowy w swojej podstawowej wersji!)

Mind mapping polega na tworzeniu map myśli – genialnego w swojej prostocie narzędzia, bardzo przydatnego w procesie nauki. Mapy myśli ułatwiają pracę nowoczesnego IR-owca: przydają się do stworzenia schematu raportu okresowego, mapy nowej strony internetowej, inwestorskiej prezentacji. To tylko kilka z przykładowych możliwości, ogranicza nas wyłącznie własna inwencja!

Metoda map myśli została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego i Barry’ego Buzana. Klasyczna mapa tworzona jest na kartce papieru, jednakże do naszych celów warto wykorzystać Internet. W sieci istnieje wiele serwisów pomagających w tworzeniu mindmappingu, wśród nich warto zwrócić uwagę na Mindomo.com

Serwis jest dostępny w kilku wersjach językowych (bez wersji polskiej). Nie jest to jakimś wielkim utrudnieniem, gdyż interfejs jest na tyle intuicyjny, że każdy w miarę obeznany z językiem angielskim poradzi sobie z nim bez większych problemów.

To, co zwraca uwagę, to wiele sposobów logowania – prócz tradycyjnej możliwości założenia konta, serwis jest zintegrowany z Facebookiem, Google Plus i Yahoo. Uwagę użytkownika przyciągają wersje mobilne przygotowane na wszystkie najpopularniejsze systemy: aplikacje do iPada, systemu Android czy Linuxa są standardem.

Podstawa wersja serwisu umożliwia użytkownikowi pracę nad maksymalnie trzema mapami myśli. To nie jedyne ograniczenie – kolejne, bardzo istotne tyczy się możliwości zapisu wykonanej mapy. Pakiet podstawowy pozbawiony jest możliwości konwertowania wykonanej mapy do następujących formatów: PDF, HTML, RTF. Nasze dzieło możemy przerobić na format TXT oraz przedstawić w postaci graficznej: w grę wchodzi zarówno format PNG, JPG i GIF. W wersji pełnej zyskujemy ponadto możliwość uploadu zdjęć oraz plików wideo z zasobów naszego komputera. Nie znaczy to jednak, iż w pakiecie podstawowym jesteśmy pozbawieni tej użytecznej cechy – możemy wrzucać hyperlinki do ww. treści(grafika, wideo), jak również stron internetowych poprzez prosty panel.

Praca podczas tworzenia mapy jest przyjemna i intuicyjna. Mamy wiele możliwości wyboru tła, systemu „rozgałęzień”, pełną dowolność w wielkości czcionki, kolorystyki naszej mapy, dodawaniu tagów, komentarzy czy emotikonek, ubarwiających nasz projekt.  

Zapraszamy Was do zapoznania się z Mindomo.com. Dawno żaden serwis nie przyciągnął tak mojej uwagi. Podsumowując – estetyka, użyteczność i naprawdę porządne usability. W rękach kreatywnego IR-owca narzędzie może przełożyć się na wiele ciekawych i wartościowych projektów.

Prócz tego pedanci i wszyscy skrupulatnie podchodzący do realizowanych zadań zyskali wyjątkową możliwość wycyzelowania swoich projektów w stu procentach.

Naprawdę warto zajrzeć.

Grzegorz Surma

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − four =