V. 12 Tematyka SzD w zależności od obszerności i szczegółowości, może być zgrupowana w wyodrębnione części (np. rozdziały i podrozdziały). Celowe jest wówczas nadanie im odpowiednich tytułów lub nagłówków oraz zamieszczenie spisu treści (…)
Komentarz – przytoczona powyżej praktyka w istotny sposób wpłynie na przejrzystość naszego dokumentu oraz ułatwi interesariuszom dotarcie do interesujących treści. Nie ma sensu nadmierne „rozdymanie” sprawozdania i stosowanie dziesiątków podpunktów. Lepiej w zamian za to stosować więcej odrębnych punktów (będących zamkniętymi rozdziałami), w których obszernie omówimy dane zagadnienie.
Warto również pamiętać o stosowaniu śródtytułów, podkreśleń, komentarzy oraz rozbijaniu bloków tekstów na osobne fragmenty. Ułatwia to ich lekturę oraz odnalezienie istotnych informacji.
V. 13 Wszelkie tabele, wykresy i schematy włączane do SzD wymagają opisu: opatrzenia tytułem, oznaczenia treści kolumn, wierszy, wykresów, w przypadku danych liczbowych – wskazania jednostki miary, w niektórych przypadkach – wskazania źródła danych.
Komentarz – ujednolicenie prezentacji danych graficznych i tabelarycznych jest kluczem do sukcesu. Każda z tabeli, którą publikujemy powinna być podana/zindeksowana jako podpunkt oraz podlinkowana do właściwego spisu treści. Ponadto powinniśmy ujednolicić szerokości kolumn głównych wierszy oraz wierszy wyboldowanych – te drugie warto zostawić szersze, by przyciągały uwagę czytelnika naszego sprawozdania. Warto również rozważyć użycie kolorystyki firmowej w nagłówkach naszych tabel i wykresów, by odejść od najczęściej stosowanych odcieni szarości.
(…)Celowe jest przyjęcie w całym sprawozdania tego samego poziomu dokładności prezentacji danych liczbowych, a także zastosowanej w sprawozdaniu finansowym kolejności prezentowanych danych (od okresów późniejszych do wcześniejszych lub odwrotnie). (…)
Komentarz – powinniśmy ujednolicić prezentowane dane finansowe. Jeżeli podajemy je z adnotacją „w tys. PLN”, np. 300 545 tzn. trzysta milionów pięćset czterdzieści pięć tysięcy złotych, taka forma powinna się pojawić w każdym miejscu naszego sprawozdania. Nie używajmy innej! Brak ujednolicenia w tabelach (przykładowo: raz używanie zapisu „w tys. PLN, a raz „w mln PLN”) skutkować może wprowadzeniem w błąd inwestorów. Nie zapominajmy o oznaczeniu w ww. sposób nawet najmniejszej tabeli (np. prezentującej jeden zawarty kontrakt walutowy typu forward).
(…) Nie jest natomiast wskazane powtarzanie w SzD informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym (np. w dodatkowych informacjach i objaśnieniach) lub innych dokumentach, do których udostępniania jednostka jest zobowiązana, jeżeli nie stanowią one przedmiotu komentarza lub pogłębionej analizy. Ponowna publikacja tych samych informacji nie przynosi dodatkowych korzyści.
Komentarz – unikajmy zatem dublowania informacji. To częsta sytuacja, gdy niektóre dane powtarzają się w części sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności. Emitenci radzą sobie z tym faktem w prosty sposób – by spełnić wymagania rozporządzeń, w punkcie, którego nie zamierzają rozwijać zawierają aktywny hyperlink kierujący do części sprawozdania zarządu (przykładowo zdarza się to nagminnie w części sprawozdania finansowego, w punkcie „zdarzenia po zakończeniu okresu sprawozdawczego”.
V. 14 (…) Przydatność SzD zwiększa często przedstawianie projekcji lub prognoz wraz z założeniami leżącymi u ich podstaw. (…)wskazane jest przyjęcie takiego horyzontu czasowego, dla którego możliwe jest dokonywanie racjonalnych projekcji lub prognoz (…)
Komentarz – gdy publikujemy prognozy lub szacunki powinniśmy dodatkowo poinformować naszych interesariuszy, iż zrealizowanie ww. celu jest obarczone dozą niepewności i ryzyka. Oczywiście, ww. czynniki racjonalny emitent stara się zminimalizować (temu służy m.in. podawanie obligatoryjnych informacji w pierwszym raporcie bieżącym dot. prognoz, publikowanym przez ESPI, zgodnie z § 5 ust.1 pkt 25 „Rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych (…)”. Zgodnie z „Rozporządzeniem (…) Emitent musi podać podstawy i istotne założenia swojej prognozy, czyli przykładowo: stan portfela zamówień, wewnętrzne i zewnętrzne czynniki ekonomiczne, realizowane i planowane inwestycje itd. Dodatkowo interesy inwestorów zabezpiecza okresowe odnoszenie się do realizowanych prognoz, publikowane na łamach raportów okresowych oraz obowiązek publikacji korygującego raportu bieżącego, gdy co najmniej jedna z prognozowanych pozycji różni się o co najmniej 10% w stosunku do pozycji zamieszczonej w ostatniej przekazanej do publicznej wiadomości prognozie.
Mimo istotnych obwarowań prawnych zabezpieczających prawa interesariuszy zawsze warto zaakcentować, iż realizacja prognoz zawsze jest obarczona ryzykiem i niepewnością oraz nie stanowi stuprocentowej obietnicy składanej przez emitenta.
V. 15 w SzD przytacza się kluczowe, służące do oceny mierniki finansowe i niefinansowe (w tym również mające charakter wskaźników (…)Są to np. dane dotyczące inflacji, stóp procentowych, kursów walutowych, cen surowców itp. Mierniki przedstawia się co najmniej dla bieżącego i poprzedniego roku obrotowego, (dobrą praktyką jest prezentowanie danych za okresy dłuższe, np. 3 lub 5-letnie)
Komentarz – wartość dodaną dla inwestorów stanowi nie tylko zwiększenie horyzontu czasowego prezentowanych danych (zamiast standardowego roku do 3-5 lat), ale również analizowanych wskaźników (kursy walutowe, poziom inflacji, ceny kluczowych surowców i materiałów etc). To dane, które często mają bezpośredni wpływ na wyniki osiągane przez emitenta. Informacje te możemy zaprezentować w tabeli bądź atrakcyjnej wizualnie infografice (w sieci znajdziecie wiele użytecznych i często darmowych narzędzi do ich tworzenia, np. w TYM miejscu.
Częścią infografiki może być wykres, obrazujący zmianę trendu w analizowanym czasie (może to również posłużyć inwestorom do wysnucia przesłanek co do przyszłości).
V. 18 (…) SzD może przedstawiać określone dane finansowe w innym układzie prezentacyjnym, niż wynika to ze sprawozdania finansowego. W szczególności w SzD mogą być przedstawiane scalone lub przekształcone dane finansowe. (…)
Komentarz – układ prezentacji danych w sprawozdaniu z działalności zależy jedynie od własnych pomysłów i inwencji. W przypadku prezentacji danych finansowych (np. danych scalonych bądź zniekształconych) należy wyjaśnić, w jaki sposób nastąpiły ww. zmiany oraz powiązać (np. przez aktywne hyperlinki) pozycje sprawozdania z działalności z właściwymi pozycjami sprawozdania finansowego.
VI. 1 SzD przedstawia we wstępie nazwę, formę prawną, siedzibę jednostki i jej kapitał podstawowy (np. zakładowy, fundusz udziałowy, założycielski), aktualny skład organów jednostki oraz ewentualne ich zmiany, jakie nastąpiły w trakcie okresu sprawozdawczego do dnia podpisania SzD.
Komentarz – niniejszy punkt precyzuje szczegółowo, co powinno znaleźć się we wstępie sprawozdania. Ułatwi to analizę dokumentu analitykom i pozostałym interesariuszom. Do tej pory zdarzało się, iż niniejsze informacje były umieszczane przez emitentów w różnych częściach dokumentu, co negatywnie wpływało na jego przejrzystość jak i łatwość odnalezienia interesującej nas informacji.
VI. 3 SzD ma zindywidualizowany charakter odzwierciedlający specyfikę jednostki, dlatego przy jego sporządzaniu konieczne jest elastyczne podejście (…) tematyka SzD i kolejność jej omawiania nie mogą być traktowane jako schemat, wzór ani lista kontrolna. Są to wskazówki, których uwzględnienie przy sporządzaniu SzD rozważa kierownik jednostki.
Komentarz – mimo iż regulator w ww. punkcie zastrzega, iż niniejsze zasady powinny być traktowane jedynie jako wskazówki pomocne przy sporządzaniu sprawozdania, ze swej strony sugerujemy ich rozważenie oraz zaimplementowanie większości z nich na łamy konkretnych sprawozdań. W istotny sposób wpłynie to na przejrzystość dokumentu oraz ułatwi nawigację jego odbiorcom.
Posiadanie takiej „checklisty” również ułatwia sprawę – nie przegapimy żadnego ważnego punktu, który powinniśmy szerzej przedstawić – mamy tym sposobem gotowy plan pracy. Wykonane zadanie zaznaczymy jako gotowe (np. innym kolorem), co również ułatwi nam wykonywanie obowiązków sprawozdawczych. Warto zatem ułatwić sobie życie i bieżącą pracę wdrażając zalecenia wynikające z opisywanego przez nas Rozporządzenia.
VI. 5 SzD zawiera opis jednostki i prowadzonej przez nią działalności – jej istoty i specyfiki.(…) SzD przedstawia, czym jednostka się zajmuje, jakie są kluczowe obszary jej działalności, gdzie ją prowadzi i jakie są tego efekty. W przypadku SzD spółki działającej w ramach grupy kapitałowej, przydatne może być zamieszczenie informacji o miejscu i roli jednostki w grupie i jej relacji do innych podmiotów powiązanych.
Komentarz – w niniejszym punkcie regulator przedstawia informacje, które obligatoryjnie powinny znaleźć się w jednym z początkowych punktów sprawozdania z działalności. Dzięki skondensowanemu ujęciu emitent ma do dyspozycji checklistę, która ułatwi mu pracę. W jej skład wchodzi:
- specyfika i charakter jednostki,
- czym się zajmuje, w jakiej branży działa,
- kluczowe obszary działalności,
- dotychczasowe efekty,
- inne istotne informacje.
Należy zauważyć, iż obecne regulacje kładą nacisk na bardziej szczegółowe opisywanie spółek należących do grupy kapitałowej. Warto wyjść ponad „program minimum” i oprócz standardowej tabelki przedstawiającej podmioty należące do grupy kapitałowej postawić na bardziej kreatywne działania, przykładowo:
- dokładniejsze opisanie kluczowych spółek zależnych – tych, których działalność przynosi największe profity grupie,
- stworzenie infografiki, ilustrującej ww. zależności,
- opublikowanie komentarza prezesa/dyrektora spółki zależnej, zwięźle podsumowującego osiągnięte przez nią wyniki.
Grzegorz Surma
CDN