IV. 14 W niektórych przypadkach zakres lub szczegółowość informacji ujawnianych w SzD może ulec ograniczeniu (…)
Komentarz – o jakich sytuacjach mówimy w tym przypadku?
Zagrożenie naruszenia słusznego interesu jednostki wynikające z ujawnienia poufnych informacji – treść ww. punktu brzmi na pierwszy rzut oka podobnie, jak „Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie rodzaju informacji, które mogą naruszyć słuszny interes emitenta”. Jak jest sprecyzowany punkt IV.14? Nie jest to zamknięty katalog określonych sytuacji – regulator zwraca uwagę na „prowadzone negocjacje, umowy zawarte pod warunkiem zawieszającym, strony lub warunków niektórych umów”. Do emitenta należy zatem decyzja, które z tych informacji są poufne i mogłyby naruszyć jego interesy.
Ważne! Pamiętaj, gdy publikujesz odpowiednie informacje w sprawozdaniu z działalności, miej na uwadze, by najważniejsze z tych informacji wcześniej zostały podane do publicznej wiadomości poprzez system ESPI (oczywiście, mam na myśli dany okres sprawozdawczy). Przykładowo – opisujesz kilkumilionową umowę, Twój próg sprawozdawczy wynikający z „Rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych (…) odnośnie umowy znaczącej jest o ok. 2 miliony większy. W trakcie okresu sprawozdawczego zarząd nie uznał danej informacji za poufną i zakazał jej raportowania. Gdy nadszedł czas okresowej sprawozdawczości, opisałeś dokładnie całą umowę, łącznie z okresem realizacji i dokładną kwotą.
Istnieje wówczas duża szansa, iż Komisja Nadzoru Finansowego zwróci uwagę na tą sprawozdawczą rozbieżność. Może, ale nie musi, jednak miej to na uwadze i uważaj. Warto czasem taką informację opisać w bardziej enigmatyczny sposób, jeżeli wcześniej nie została podana do publicznej wiadomości w trybie informacji poufnej.
Regulator wspomina również o kosztach pozyskania danej informacji. Jeżeli koszty przerastają potencjalne korzyści płynące z podania jej do publicznej wiadomości, ograniczenie jest możliwe do zastosowania. Co więcej:
(…)Należy mieć na względzie, że SzD służy objaśnieniu informacji już pozyskanych, które znajdują się w sprawozdaniu finansowym lub były przygotowane dla celów zarządzania jednostką(..)
V. 1 SzD wymaga wyraźnego zidentyfikowania i wyodrębnienia (…) poprzez podanie nazwy dokumentu, nazwy jednostki oraz okresu, którego dotyczy. SzD sporządza się w języku i walucie polskiej. Jeżeli interes użytkowników sprawozdania przemawia za jego publikacją w innych językach i walutach, jednostka może dodatkowo przedstawić tłumaczenie tego dokumentu, a także zawrzeć w nim dane przeliczone na inne waluty.
Komentarz – najczęstszą walutą, która występuje w sprawozdaniach z działalności prócz bazowej polskiej jest Euro. By nie popełnić błędu związanego z podaniem właściwego kursu waluty Euro/PLN w naszym raporcie okresowym, warto korzystać ze sprawdzonych źródeł podających aktualne zestawienia średnich kursów walut. Ze swej strony polecamy oficjalne tabele dostępne na łamach serwisu Narodowego Banku Polskiego.
V. 2 SzD obejmuje ten sam okres co sprawozdanie finansowe. Jeżeli jednak po dniu kończącym okres sprawozdawczy, a przed zatwierdzeniem SzD nastąpiły istotne zdarzenia, wywierające wpływ na sytuację jednostki, to wymagają one odpowiedniego uwzględnienia w SzD.
Komentarz – regulator przypomina o aktualnie obowiązującej zasadzie i polskim prawodawstwie, nakazującym prezentować zdarzenia które miały miejsce w analizowanym okresie, jak również te, które nastąpiły po jego zakończeniu (zdarzenia po dacie bilansu, wydarzenia po dniu bilansowym etc.).
V. 3 SzD prezentuje informacje dotyczące jednostki jako całości, a w miarę potrzeby także dotyczące poszczególnych obszarów (segmentów) jej działalności, zaś w przypadku skonsolidowanego SzD – kluczowych jednostek grupy kapitałowej. Jeżeli jednostka wyodrębnia dla celów zarządczych segmenty operacyjne, to w SzD przedstawia działalność, wyniki, sytuację i perspektywy rozwoju w podziale na te segmenty.
Komentarz – informacje dotyczące segmentów sprzedaży (najczęściej z dołączonym graficznym wykresem pokazującym procentowy udział ww. segmentów w osiągniętym wyniku) jest praktyką, wynikającą z obowiązującego prawodawstwa (MSSF 8 – więcej informacji znajdziecie m.in TU i TU)
W komentowanym punkcie regulator rozszerza opisywany obowiązek informacyjny o dokładniejsze przedstawienie segmentów operacyjnych jednostki/grupy kapitałowej, szczególnie pod kątem nie tylko stricte finansowym (prezentacja wyników, graficzny wykres i komentarz), ale perspektyw rozwoju ww. segmentów.
V. 8 Treści zawarte w SzD wymagają przedstawienia w sposób przejrzysty i spójny. Dotyczy to zarówno opisu, tabel, wykresów i schematów oraz sposobu organizacji i uporządkowania treści SzD jak też zgodności z innymi sprawozdaniami jednostki (…)
Komentarz – regulator przypomina o przejrzystości, spójności i estetyce tworzonego dokumentu. Założenia te powinniśmy mieć na uwadze na każdym etapie tworzenia sprawozdania. Co ważne, charakter opisów, tabel i wykresów powinien być spójny z innymi dokumentami przekazywanymi interesariuszom (raportami kwartalnymi, półrocznymi etc.)
Jeżeli do tej pory z tym faktem mieliśmy problem, warto zacząć ją wdrażać od najbliższego sprawozdania z działalności. W takim przypadku nie warto odwoływać się do dawnych dokumentów (z uwagi na fakt, iż kwestia ich spójności i estetyki może być dyskusyjna). W zamian nasze „dobre praktyki” tworzenia sprawozdań wdróżmy od najbliższego raportu okresowego i stale go ulepszajmy.
V. 9 SzD powinno zawierać wszystkie wymagane Ustawą informacje oraz może odsyłać do dodatkowych informacji zawartych w innych sprawozdaniach jednostki, a w szczególności do dodatkowych informacji i objaśnień stanowiących część sprawozdania finansowego (…)
Komentarz – tą praktykę najlepiej wdrożyć poprzez stosowanie aktywnych hyperlinków. Samo podanie nazwy strony i punktu, do którego się odwołujemy to w dzisiejszych czasach zdecydowanie za mało. Dokument PDF (format publikowania sprawozdań z działalności) jest i tak stosunkowo mało interaktywny – zróbmy wszystko, by nadać mu chociaż minimum możliwości w tym zakresie.
(…)Jeżeli jednostka publikuje kilka sprawozdań opisowych zawierających dodatkowe ujawnienia (…)to nie jest właściwe odesłanie do takiego dokumentu w celu uzyskania informacji celowo pominiętych w SzD. Na przykład nie byłoby właściwe wskazanie, że opis czynników ryzyka i zagrożeń jednostki zawiera odrębny Raport na temat ryzyka. Raporty takie mogą natomiast stanowić odrębną część SzD, jak również zostać powtórzone w osobnych publikacjach jednostki. Dobrą praktyką jest przedstawianie w SzD zarówno informacji wymaganych Ustawą, jak i ujawnień dobrowolnych.
Komentarz – przykładowe dodatkowe ujawnienia to np. raport z wdrażania standardów społecznej odpowiedzialności biznesu w spółce, wpływ emitenta na środowisko naturalne, relacje ze społecznością interesariuszy, w tym otoczeniem lokalnym etc. Regulator przypomina, iż w takim przypadku sam link do innego dokumentu nie wystarczy. Nawet wówczas, gdy taki dokument jest autorstwa spółki, a nie stanowi zewnętrznej treści. Odsyłanie do obszernych (własnych) treści poza oficjalną częścią sprawozdania z działalności zaburza spójność naszego dokumentu. Nie oznacza to jednak, że musimy kopiować całość naszego dodatkowego raportu w odrębny punkt sprawozdania. Możemy i powinniśmy wybrać z niego najistotniejsze części oraz przedstawić je w osobnym punkcie (np. w części „Perspektywy rozwoju emitenta/grupy kapitałowej”). Gdy opublikujemy taką wersję skróconą, jak najbardziej możemy wówczas wstawić hyperlink prowadzący do obszernej/pełnej wersji dokumentu, której skrót przedstawiamy.
W analizowanym punkcie regulator przypomina również o kwestii dobrowolności w ujawnianiu informacji dodatkowych, które stanowią dużą wartość dodaną dla inwestorów.
Wszelkiego rodzaju dodatkowe informacje, które bezpośrednio nie wynikają z obowiązujących ustaw i rozporządzeń rynku kapitałowego budują przewagę konkurencyjną emitenta w praktycznie bezkosztowy sposób. Warto przedyskutować tą kwestię z władzami spółki, jeżeli do tej pory tego jeszcze nie zrobiliście.
V. 11 Układ SzD (…)może być swobodnie kształtowany przez jednostkę. Ważne jest zapewnienie, by uwzględnione zostały w nim wszystkie wymagane Ustawą informacje, natomiast sposób ich grupowania i prezentacji zależy od specyfiki jednostki, oczekiwań użytkowników i koncepcji kierownika jednostki co do kształtu SzD.
Komentarz – informacje zawarte w sprawozdaniu możemy grupować w dowolny sposób. Praktyka polskiego rynku kapitałowego pokazuje, iż niewiele spółek posiada ten sam sposób prezentacji raportu. Proponujemy wypracowanie indywidualnego stylu sporządzania sprawozdań i regularne jego doskonalenie. Dlaczego?
- Po kilku opublikowanych w nowy sposób raportach okresowych interesariusze zaczną się przyzwyczajać do naszego sposobu prezentowania informacji – tym sposobem stanie się on naszym wyróżnikiem.
- Każde kolejne sprawozdanie starajmy się udoskonalać, jednakże poprzez ewolucję, nie rewolucyjne zmiany. Nasz potencjalny inwestor nie będzie zadowolony, gdy za każdym razem interesującą go informację będzie musiał odnaleźć w innym miejscu. To w praktyce zmusza go do stałego śledzenia spisu treści, albo korzystania z CTRL + F.
- Jako inspirację możemy wykorzystać dobre praktyki polskiego rynku kapitałowego sporządzania sprawozdań. Zaznaczmy, iż niekoniecznie muszą to być największe spółki z segmentu WiG20. Po wykonaniu rzetelnego researchu możemy wyłowić wiele mniejszych perełek. Pamiętajmy jednak, że inspiracja nie polega na bezmyślnym kopiowaniu. To kreatywne wykorzystanie pomysłów innych i dopasowanie ich do indywidualnego charakteru naszej spółki/grupy kapitałowej. Powinniśmy również śledzić spółki z naszej branży – to dobry ruch na początek.
Grzegorz Surma
CDN