Już za tydzień odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG

W dniach 6-7 czerwca 2018 w Hotelu Warszawianka w Jachrance spotkają się przedstawiciele spółek giełdowych, aby porozmawiać o zagadnieniach istotnych z punktu widzenia działów IR. Będzie mowa m.in. o: wyzwaniach stojącymi przed IR’owcami spółek giełdowych, nowych formach pozyskiwania kapitału oraz nowoczesnych technologiach w relacjach inwestorskich.

Środowisko regulacyjne nieustannie się zmienia, pojawiają się także coraz to bardziej nowoczesne technologie i prowadzenie relacji inwestorskich to coraz większe wyzwanie, a zaniechania skutkować będą coraz większymi konsekwencjami. O tych najważniejszych elementach i problemach związanych z codzienną pracą działów IR będziemy rozmawiać podczas Kongresu – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu rozpocznie sesja na temat wyzwań stojącymi przed działami IR, w której zostaną omówione kwestie dotyczące problemów (nie) zgodności z nowymi regulacjami, wymogów RODO i MAR w spółce giełdowej oraz wyzwań związanymi z nowymi technologiami.

Realizacja obowiązków ciążących na emitentach giełdowych wynikających z Rozporządzenia MAR wiąże się czasami nierozerwalnie z koniecznością przetwarzania przez emitenta danych osobowych różnych kategorii osób. Od 25 maja 2018 roku, po upływie dwuletniego okresu dostosowawczego, na terytorium całej Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać całkiem nowe normy regulujące zasady przetwarzania danych osobowych, tj. przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE[1] („GDPR”). Oznacza to, że od 25 maja br. realizacja przez emitentów giełdowych wszelkich obowiązków wynikających zarówno z Rozporządzenia MAR, jak i Ustawy o Ofercie, następować powinna z pełnym uwzględnieniem obowiązującego ustawodawstwa dotyczącego ochrony danych osobowych. W związku z tym warto przeanalizować obowiązki emitentów w kontekście zakresu oraz sposobów przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją tych obowiązków, jak również wskazać podstawowe zagadnienia związane zarówno z podstawą przetwarzania danych osobowych w celu realizacji obowiązków ciążących na emitentach, jak i zasad związanych z ich przetwarzaniem – tłumaczy Agata Kowalska, Radca Prawny, Partner Zarządzający, Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy

Kolejny panel dyskusyjny poruszy temat nowych form pozyskiwania kapitału, a dokładnie przedstawione zostaną poniższe formy: Crowdfunding, innowacyjne obligacje oraz finansowanie przez fundusze.

Środki finansowe na pierwszy biznes można uzyskać z banku, z giełdy, ale także otrzymać je od internetowej społeczności, organizując kampanię w internecie za pośrednictwem portali wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu finansowania. I właśnie ten rodzaj finansowania poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem zwany jest crowdfundingiem. Crowdfunding można podzielić na dwie grupy tj. udziałowy i nie udziałowy. Co to jest crowdfunding? Jakie największe kwoty można pozyskać w ramach crowdfundingu? Do jakich przedsięwzięć można wykorzystać crowdfunding? Jakich zmian regulacji w tym zakresie można się spodziewać w najbliższym czasie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać w trakcie tego wydarzenia –mówi Dariusz Bugajski, Dyrektor Departamentu Doradztwa Korporacyjnego, Polski Dom Maklerski S.A.

W trakcie ostatniego bloku „Nowoczesne technologie w relacjach inwestorskich” omówione zostaną takie zagadnienia, jak: ESEF jako dodatkowy bodziec dla „sztucznych” relacji inwestorskich; blockchain jako konkurencja wobec tradycyjnego rynku kapitałowego oraz compliance w nowym środowisku technologicznym.

Po części merytorycznej odbędzie się Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego. Minimalnym dystansem będzie 1 km – z możliwością przebiegnięcia go wielokrotnie – im więcej przebiegną uczestnicy, tym więcej środków zostanie przeznaczonych na cele charytatywne. Każdy kilometr umożliwił zdolnym dzieciom kształcenie oraz zdobycie wiedzy z zakresu finansów. Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu będzie Wieczorna Gala, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia statuetek laureatom XI edycji Konkursu Złota Strona Emitenta.

Drugiego dnia, jak co roku, odbędą się dwie tury warsztatów tematycznych, które pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę, ułatwiającą podnoszenie jakości relacji inwestorskich:

  • Crowdfunding jako sposób na sprawne finansowanie nowatorskich projektów,
  • 5 najważniejszych zmian Google, które zmieniają investor relations online w 2018,
  • Nowoczesne formy komunikacji i współpracy,
  • Jak przygotować raport niefinansowy za rok 2018 nie popełniając błędów z poprzedniego roku,
  • Wybrane rodzaje trudnych informacji poufnych,
  • Warunki Emisji i obligacji – praktyczne podejście.

Komunikacja z inwestorami ma wiele aspektów. Ten, o którym firmy bardzo często w ogóle nie pamiętają to widoczność w wyszukiwarkach. Dlatego cieszę się, że w tym roku będzie to jeden z tematów Kongresu. Chcielibyśmy porozmawiać o SEO, pokazać jak zidentyfikować i rozwiązać problemy w tym zakresie. Wskazać dobre praktyki i najczęściej popełniane błędy oraz wspólnie zastanowić się nad nadchodzącymi zmianami i tym, jak się do nich dostosować – opowiada Norbert Kilen, Dyrektor, Strategia komunikacji digital, Grupa On Board Think Kong.

Na zakończenie Kongresu odbędzie się dyskusja panelowa z przedstawicielami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca bezpiecznych relacji inwestorskich w trakcie której przedstawiony zostanie zakres zgodności rynku z dotychczasowymi regulacjami, najczęściej popełniane błędy oraz planowane działania nadzorcze i nadchodzące regulacje.

Gospodarzem Kongresu będzie Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: NWAI Dom Maklerski SA i Polski Dom Maklerski SA jako Partnerzy; APN Promise SA i Unicomp WZA jako Partnerzy Technologiczni; Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy, Enea SA oraz On Board Think Kong jako Patroni; ALE Active Life Energy oraz INTERSPORT Polska SA jako Partnerzy Biegu.

Wortal Relacji Inwestorskich jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegółowe informacje na temat X Kongres Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej www.seg.org.pl.

Grzegorz Surma

źródło: SEG

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four + 11 =