Dzień inwestora indywidualnego ze spółką Tauron Polska Energia S.A.

6 września 2012 r. z inicjatywy spółki Tauron S.A. zorganizowano Dzień inwestora indywidualnego. To wyjątkowa akcja – po raz pierwszy spółka z rynku regulowanego zorganizowała tak rozbudowane spotkanie, dedykowane inwestorom indywidualnym. Akcja została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w obu panelach – zapraszamy do przeczytania naszej relacji!

Spotkanie było bardzo dobrze zaplanowane pod względem logistycznym – uczestnicy mieli możliwość wyboru jednego z dwóch paneli wizyty (zwiedzanie Elektrowni Łagisza w Będzinie (TAURON Wytwarzanie) lub w centrum dyspozycji TAURON Dystrybucja GZE w Gliwicach.

Goście, którzy zadeklarowali udział w pierwszym panelu mieli okazję zwiedzić będzińską elektrownię Łagisza oraz zobaczyć na własne oczy nowy blok energetyczny elektrowni o mocy 460 MW. Przybyłych na sosnowieckie miejsce zbiórki gości powitał p. Marcin Lauer oraz p. Paweł Gaworzyński, reprezentujący dział relacji inwestorskich spółki Tauron S.A.

Grupa Tauron jest największym dystrybutorem energii w Polsce. Należą do niej m.in. elektrownie Łagisza, Jaworzno, Łaziska, Siersza czy Stalowa Wola.

Gdy grupa inwestorów była już w komplecie, autokarem udaliśmy się na teren elektrowni Łagisza. Na miejscu powitał nas p. Szymon Jagodzik, główny inżynier zakładu oraz kierownik Działu Wytwarzania Elektrowni Łagisza. Na zaproszonych inwestorów czekał drobny poczęstunek, po czym wszyscy mieli okazję zapoznać się z krótką prezentacją, pokazującą historię elektrowni oraz proces budowy nowego bloku energetycznego.

 Budowę nowego bloku energetycznego o mocy 460 MW rozpoczęto w styczniu 2006, a oddano do eksploatacji 27 czerwca 2009 r.

Tauron wykonał potężną inwestycję, do stworzenia której przyczyniło się wielu światowej klasy wykonawców (w tym m.in. firmy takie jak Foster Wheeler, Alstom Power, Elektrobudowa Katowice, Mostostal Kraków czy Metso Automation). Blok został wybudowany kosztem ok. 2 miliardów złotych.

Co ciekawie, nowy blok postał w okresie dobrej koniunktury na rynku walutowym (tani dolar, co znacząco przyspieszyło niektóre z wykonywanych prac). Dodatkowym atutem były lekkie zimy w tym okresie. 45% środków na ww. inwestycję pochodziło z zasobów własnych Turonu, 23% stanowiły kredyty, pozostały 33% to środki komercyjne (w tym emitowane obligacje).

Oddany do użytku blok energetyczny to znaczące oszczędności dla elektrowni, dużo większa sprawność działania oraz niższa emisja szkodliwego dwutlenku siarki i azotu. Jak wyjaśniał inż. Szymon Jagodzik, w trakcie dnia (w godzinach 7 – 21-sza) blok pracuje z maksymalną mocą 460 MW, natomiast w okresie nocnym (z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie) jego moc jest na kilka godzin zaniżana do poziomu ok. 180 – 200 MW. Warto dodać, iż nowy kocioł wraz z budynkiem ważny ok. 5 700 ton! Ta nowoczesna inwestycja (kocioł w technologii fluidalnej) została wykonana zgodnie ze wszystkimi dyrektywami unijnymi.

Warto zauważyć, iż od momentu oddania niniejszej inwestycji do użytku Elektrownia Łagisza wytworzyła 5 998 277 MWh!

Po zakończeniu prezentacji i wyposażeniu gości w niezbędne kaski oraz słuchawki wraz z nadajnikiem (w niektórych pomieszczeniach zakładu panuje niesamowity huk) inwestorzy mieli możliwość zwiedzenia nastawni bloku oraz układów maszynowni, kotłowni, instalacji nawęglania, odpopielania oraz układu elektrycznego bloku.

W tym samym czasie druga grupa inwestorów miała okazję poznać najmłodsze dziecko Grupy Tauron czyli gliwicki TAURON Dystrybucja GZE.

Na początku spotkania inwestorzy mieli okazję zapoznać się z cyklem prezentacji pt.” Energetyka Przyszłości” – pracownicy grupy przedstawili kilka nowoczesnych oraz innowacyjnych rozwiązań związanych z rozwojem współczesnej energetyki. Przybyłym gościom zaprezentowano m.in. system nowoczesnej łączności bezprzewodowej w standardzie TERTRA, który ma pomóc w szybszym reagowaniu na sytuacje kryzysowe związane z brakiem dostaw energii.

Bardzo ciekawym systemem jest również SONET, który pozwala w bardzo szybkim czasie zlokalizować źródło braku dostaw energii oraz konserwacji urządzeń.

Natomiast najważniejszą prezentacją pod kątem zainteresowania użytkowników indywidualnych było omówienie systemu inteligentnego opomiarowania. To program pilotażowy obejmujący swoim zasięgiem gminy Pyskowice i Toszek. Projekt obejmuje obecnie objętych ok. 10 tys. odbiorców. System ten poprzez załogowanie się na stronie internetowej umożliwia użytkownikom kontrolowanie zużycia energii więc co za tym idzie również kosztów z nimi związanych. W chwili obecnej to projekt pilotażowy, jednakże pozostaje jednak mieć nadzieję, iż zostaną nim objęci wszyscy klienci Tauronu.

Najważniejszym punktem gliwickiej wizyty było zwiedzanie budynku dyspozytorni, oddanego do użytku na przełomie lat 2011/2012. Obecnie w tym jednym miejscu steruje się całą siecią energetyczną. We wcześniejszych okresach ww. proces był podzielony na szesnaście lokalnych ośrodków. W dyspozytorni zatrudnionych jest około 90 osób na siedmiu stanowiskach sterowania siecią. W razie braku zasilania budynek zapatrzony jest baterie oraz własny generator prądotwórczy. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się pracy na jednym ze stanowisk sterowania siecią., a także przebywać w specjalnym pomieszczeniu, gdzie w przypadku sytuacji kryzysowych zbiera się sztab zarządzający akcją.

Po zakończeniu zwiedzania ww. obiektów obie grupy udały się do chorzowskiej restauracji Marysin Dwór. Po smacznym obiedzie zaproszeni goście mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami zarządu spółki Tauron, w tym p. Krzysztofem Zawadzkim, wiceprezesem zarządu ds. ekonomiczno-finansowych, Krzysztofem Zamaszem, wiceprezesem zarządu ds. handlowych oraz p. Tomaszem Lenderem, dyrektorem departamentu obrotu energii. Podczas spotkania prezesi zaprezentowali i skomentowali wyniki finansowe Grupy TAURON za pierwsze półrocze 2012 r. oraz omówili perspektywę rozwoju rynku energetycznego elektrycznej w Polsce. Spotkanie z inwestorami indywidualnymi zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

Warto dodać, iż zarząd spółki chce doprowadzić do sytuacji, iż dzień inwestora indywidualnego stanie się cyklicznym i powtarzanym spotkaniem, wpisując się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń związanych z rynkiem kapitałowym.

Podsumowując – świetnie przygotowana akcja, idealny przykład dobrych praktyk w dziedzinie aktywnych relacji inwestorskich. Warte pochwały jest wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów indywidualnych i zaprezentowanie „od kuchni” kulisów funkcjonowania spółki energetycznej. Nie obyło się bez małych zgrzytów (w prezentacjach inwestorskich część danych finansowych była nie do końca czytelna z uwagi na użytą czcionkę i zbyt dużą ilość informacji zawartą na jednym slajdzie, ale to drobiazg w porównaniu z całościową oceną dnia inwestora indywidualnego).

Gratulujemy IR-owcom i zarządowi Tauron S.A.! Oby inne spółki poszły za ich przykładem i pokazały równie nowoczesne standardy komunikacji z rynkiem kapitałowym. TUTAJ możecie zapoznać się z oficjalną relacją, przygotowaną przez biuro prasowe TAURONU.

Grzegorz Surma, Jarosław Klimczak

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − two =