Dzień Inwestora Indywidualnego w TAURON Polska Energia S.A. – edycja druga

22 października 2014 r. miałem przyjemność wziąć udział w „Dniu Inwestora Indywidualnego”, organizowanego przez katowicki TAURON. To już druga edycja imprezy dedykowana budowaniem relacji z inwestorem indywidualnym (pierwsza miała miejsce na jesieni 2012 r.). Akcja organizowana była we współpracy ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych pod patronatem programu „Akcjonariat Obywatelski”.  Warto zaznaczyć, iż tym razem w spotkaniu oprócz inwestorów indywidualnych uczestniczyli również studenci z Akademii Energii organizowanej przez Fundację im. Lesława Pagi.

Tym razem impreza miała większy rozmach, niż dwa lata wcześniej – organizatorzy zatroszczyli się o logistykę oraz dowóz zainteresowanych osób z Wrocławia oraz Warszawy. Aura niestety nie dopisała – październikowa środa okazała się pierwszym zimnym i deszczowym dniem. Jednak mimo kłopotów natury pogodowej (niezależnych od organizatora : ) ) zainteresowanie było całkiem spore – na „Dzień Inwestora Indywidualnego” przybyło kilkudziesięciu gości. Punktualnie o 11.00 we wnętrzach katowickiego hotelu „Angelo” rozpoczęła się część oficjalna inwestorskiej imprezy.

Spotkanie otworzył p. Marcin Lauer, przedstawiciel działu IR Spółki. Oficjalnie przywitał przybyłych gości oraz podzielił się z nimi „relacyjnym” sukcesem TAURONU, tj. zajęciem I-go miejsca w plebiscycie „Best Annual Report 2013”. Tuż po nim głos zabrali przedstawiciele Zarządu Spółki, panowie Dariusz Lubera – prezes oraz Krzysztof Zawadzki – wiceprezes. W swym wystąpieniu przedstawili m.in. zaktualizowaną strategię Grupy TAURON oraz wyniki finansowe osiągnięte w I półroczu 2014 roku.

Prezes Lubera przypomniał również najważniejsze cele TAURONU, w tym m.in wzrost najbardziej atrakcyjnych obszarów działalności, odbudowa i wzrost mocy do poziomu 6,1 GW w 2023 roku, poprawę efektywności operacyjnej i inwestycyjnej. Prezes wspominał również o przystąpieniu TAURONU (na poziomie 10%) do PGE EJ1 Sp. z o.o. To spółka celowa, powołana do przygotowania i budowy polskiej elektrowni jądrowej.

 Łączne nakłady inwestycyjne TAURONU w latach 2014 – 2023 wyniosą ok. 37 mld zł.

Następnie głos zabrał wiceprezes Zawadzki, który szeroko omówił wyniki finansowe osiągnięte w I półroczu 2014 r. Nie obyło się również bez wielu pytań (często dociekliwych!) ze strony społeczności inwestorskiej.

Po przerwie obiadowej goście udali się na zwiedzanie Elektrowni Jaworzno III, w tym oddany do użytku 2013 roku blok biomasowy o mocy 50 MW oraz instalację wychwytywania CO2 (CCS – carbon capture and storage).

Inwestorzy mieli okazję zobaczyć również prezentację dotyczącą największego projektu inwestycyjnego Grupy, jakim jest budowa bloku węglowego 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. To jedna z największych obecnie inwestycji energetycznych na terenie Polski – pozostałe to blok w Elektrowni Kozienice o mocy 1075 MW, oraz 2 bloki w Elektrowni Opole o mocy 900 MW każdy.

Podsumowując – wypada pogratulować Spółce wyjątkowego podejścia do swoich inwestorów indywidualnych. TAURON kolejny raz stanął na wysokości zadania, pokazując, jak należy przygotowywać tego typu inwestorską imprezę. To cenny case dla pozostałych uczestników rynku kapitałowego.

Grzegorz Surma

Print This Post Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seven + 20 =