Internet daje kreatywnemu człowiekowi nieograniczone możliwości. Może to truizm, ale fakt jest faktem. Podczas codziennej pracy wspomagam się wieloma tzw. webaplikacjami, które ułatwiają codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków. Niektóre z nich są płatne, niektóre nie, pozostałe funkcjonują w tzw. modelu freemium (wersja darmowa oferuje jedynie wybrane możliwości produktu, pełnowartościowy produkt jest dostępny za dokonaniem stałej bądź comiesięcznej opłaty). Poniżej lista moich ulubionych aplikacji, z których warto korzystać.
Pocket – trafiłeś na ciekawy tekst, wywiad czy analizę w sieci, ale nie jesteś w stanie od razu go przeczytać? Skorzystaj z tego narzędzia. Zapisze artykuły, z którymi zapoznasz się w wolnym czasie. Pocket posiada wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek internetowych.
Todo – istnieje wiele aplikacji do planowania codziennych zadań. Oprócz klasycznego fizycznego notatnika, który cenię najbardziej do gustu przypadła mi aplikacja Todo Marcina Kosedowskiego. Prościutka, działająca on-line, zapisująca poprzez mechanizm przeglądarki dotychczasowe zadania na dziś i jutro. Idealna do bieżącej pracy.
Google obecnie oferuje swym użytkownikom potężny kombajn usług – należy również wspomnieć o mniej znanej Google Keep. To użyteczne narzędzie, przydatne do sporządzania notatek, planów dnia, list kontrolnych. Sporo możliwości kolorystycznych. Warto sprawdzić je samemu.
Google Drive
Kolejna z moich ulubionych googlowskich usług. Służy m.in. do przechowywania plików w każdym dostępnym formacie oraz dzielenia się nimi z wybranymi osobami. Świetne narzędzie do projektowej pracy. Standardowe 15 gb pojemności to ogromna ilość jak na darmowe rozwiązanie.
Warte uwagi narzędzie służące do badań ankietowych. Bezpłatne w wariancie podstawowym. Potrzebujesz zbadać opinie inwestorów na temat Twego nowego serwisu internetowego czy jakości prowadzonych relacji inwestorskich? Warto wypróbować.
Rozbudowane narzędzie ułatwiające zarządzanie projektami i tworzenie wykresu Gantta. Wersja darmowa oraz komercyjna. Łatwe do edycji nawet dla laika, intuicyjna obsługa, estetyczne graficznie. To jeden z dwóch wariantów wykresu Gantta, który używam. Drugi to klasyczny Gantt, którego tworzę w Excelu.
Wspominane już przeze mnie w wortalowych artykułach narzędzie do obróbki grafiki – moim zdaniem jedno z najlepszych. Nie potrzeba znajomości jakichkolwiek programów graficznych, by stworzyć estetyczną grafikę, post w mediach społecznościowych bądź profilowy cover. Wersja darmowa oraz komercyjna. Do większości zastosowań z powodzeniem wystarczy ta pierwsza.
Proste narzędzie do tworzenia infografik. Z aplikacji przeznaczonych do tego celu Piktocharta uważam za najlepsze oraz najbardziej intuicyjne. Jeżeli chcesz uatrakcyjnić swój serwis internetowy lub raport okresowy korzystając z infografik, to dobrze trafiłeś.
Darmowy program do tworzenia rozbudowanych map myśli. Czym są mapy myśli oraz proces mindmappingu, napisałem m.in. w wortalowym artykule nt. narzędzia Mindomo.
Rozbudowana aplikacja webowa, służąca do obróbki grafiki. Występuje w trzech wariantach: Editor – aplikacja do tworzenia grafiki (można ją porównać do innego z edytorów – GIMP-a, jednak uznaję ją za lepszą od niego), Express – służąca do nanoszenia wielu efektów graficznych (rozmyć, przejść kolorów) na zdjęcia oraz O-Matic (zdjęcia w stylu retro, efekty graficzne, wiele dodatkowych filtrów etc). Jeżeli jesteśmy użytkownikiem Instagrama, O-Matic spełni nasze oczekiwania w stu procentach.
Mój ulubiony program do skracania linków. Używam m.in. na Twitterze. Bardzo prosty w obsłudze. Jeżeli prowadzicie komunikację firmową m.in na Twitterze, warto pomyśleć o tym programie.
Serwis stockowy z darmowymi fotografiami. Dostępny w języku polskim, o bardzo dużych zasobach treści. Zdjęcia są do pobrania w różnej jakości, dzięki czemu w łatwy sposób możemy pobrać miniaturkę potrzebną na naszą www, jak i grafikę w wysokiej rozdzielczości, którą chcemy wykorzystać w materiałach dla inwestorów. Polecam ten serwis, w ostatnich miesiącach korzystam głównie z jego zasobów.
Grzegorz Surma